Krótki wstęp teoretyczny
Sygnały bezprzewodowe mogą przenosić różne rodzaje danych. Są one falami elektromagnetycznymi, przenoszonymi na konkretnym spektrum częstotliwości – czyli częstości z jaką sygnał wibruje. Nasze tajemnicze liczby oznaczają po prostu, że router przekazuje informacje na częstotliwości 2.4 lub 5 GHZ (gigahertzów).
Główną, choć nie jedyną różnicą między frekwencjami jest prędkość.
W warunkach idealnych, WiFi 2.4GHz będzie wspierało do 450 lub 600 Mbps, podczas gdy wersja 5GHz może osiągnąć nawet 1300 Mbps. Ale uwaga! Prędkość maksymalna zależy od standardu WiFi, którego używa router – 802.11b, 802.11h, 802.11n czy 802.11ac.
Drugą sprawą są nagłe zakłócenia na częstotliwości 2.4GHz.
Częstotliwość 2.4GHz jest całkiem zatłoczona. Używają jej również inne urządzenia, takie jak telefony bezprzewodowe, urządzenia Bluetooth czy nawet mikrofalówki. Może to spowodować znaczące spadki prędkości, a czasem nawet kompletną blokadę sygnału. Wersja 5 GHz jest o wiele mnie używana, przez co połączenie będzie stabilniejsze, a prędkość większa.
A co z zasięgiem sieci?
Fale używane przez częstotliwość 2.4 GHz są dłuższe, więc lepiej nadają się do przemierzania większych odległości czy przenikania przez stałe obiekty takie jak ściany. Krótsze fale używane przez 5 GHz nie mają aż takiej siły przebicia i obsługują mniejszy zasięg.
Który router jest więc lepszy?
Jak zwykle w życiu – „to zależy”. 5 GHz jest zazwyczaj lepszą i bardziej perspektywicznym wyborem, chociaż czasem zmiana z jednej wersji na drugą może okazać się bezużyteczna, ponieważ nie będziemy w stanie jej spożytkować. Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym nie ma natłoku innych sieci, a nasza prędkość internetu stanowi mniej niż 25-50 Mbps, to możemy zastanowić się nad urządzeniem 2.4 GHz ze względów cenowych. Z drugiej strony, wysokie prędkości internetu lub duże zagęszczenie sieci i urządzeń może wymagać od nas zainwestowania w router 5 GHz w celu ucieczki od tłoku sieci 2.4 GHz i wykorzystania pełnego potencjału naszego połączenia.